Tinyhouse přesun

Převážíme, nedaří se

K převozu našeho mini domečku došlo v zimě a sněhu (první poznatek - bydlení se vyplatí převážet za tepla ;))

Naše marína je na podvalu s platnou STK, nicméně kvůli převodu bylo potřeba celý domek sundat a odvést podvozek na převod, následně zase nasadit a přikurtovat. Při tomto se trochu hnuly obvodové stěny, což jsme potom museli řešit při dokončování. Nicméně. Na převoz jsme si domluvili dopravce nadrozměrných nákladů. Cena za převoz i s pojištěním byla 10t na 100km(doplnit) bez nějakých komplikovaných úseků. Bohužel s dopravcem jsme se nepochopili když jsme říkali výšku domku. My mysleli 3,5 metru + podval a on 3,5 metrů komplet. Tedy dorazil a chtěl si naložit celý domek na nakláďák ale celková výška by přesahovala povolení pro přesun nákladu po komunikaci. Mrzutý. Schůdné řešení se nám nepodařilo vymyslet a protože my i výrobce tinydomku už na převoz spěchal, sehnal si někoho od sebe a že to velkým autem převezou sami.

Nebudu lhát, není to příjemný pocit, když se budoucí bydlení přesouvá bez pojištění člověkem co v tom nemá přílišné zkušenosti. Drželi jsme si všichni palce a naštěstí se domek po cestě nikde na záda neotočil. Ale aby to nebylo moc jednoduché, po cestě je potkala nejedna komplikace a před koncem zůstali stát v kopci na začátku vesnice 15 kilometrů před naším pozemkem. Uf. Takhle jsem si to nepředstavovala. ?? Závada opravena -> jede se dál ?? Kdyby to někomu už skoro znělo jako šťastný konec plný štěstí.. Ještě jednu komplikaci jsme vychytali. Auto i s domem se zasekli u příjezdu. Vstup na pozemek je celkem pohodový, široký, žádný velký kopce ani náročný terén. Nicméně je tam mezi cestou a zahradou drobná prohlubeň ve stylu strouhy na stékání vody. A auto v rozbahněném sněhu nezvládlo dům vytáhnout a samo zapadlo. Tahle situace probíhala v 11 v noci a ještě hodinu se snažili vůbec dostat dům zpět na cestu a odpojit. Tahle celá situace na happyend a zdá se, že máme velký štěstí na sousedy, protože přes ulici nám rodina pomohla auto dostat pryč, zařídila na další den traktor a hlavně traktoristu, který si troufnul na provazech druhý den dotáhnout marínu na místo určení. Jupí. A je to dobrý. Ukrutně jí to tam sluší. A co bylo dál? To si můžete přečíst zde.

Pár rad na závěr:

  • pro klid duše rozhodně doporučuju zařídit si k převozu pojištění
  • Hlídejte si velikost domečku. Pro přesun po silnici je povolení pro náklad 5m na výšku a 2,5 metrů na šířku. To ale neznamená, že všude projedete. Dopravce by měl mít trasu zjištěnou a vědět, že se nikde nezasekne třeba pod dráty.
  • Auto, které bude převážet by mělo vážit alespoň tolik co náklad.
  • Dobře si zkontrolujte příjezd na pozemek. To co se jinak zdá zcela průjezdný je pro tří-tunovou mrchu docela oříšek. Stromy jsou taky důležité, naše při zhoupnutí ze silnice do zahrady měla v nejvyšším místě 5 metrů a museli jsme na poslední chvíli ořezat větve nejbližšího stromu.
  • Důležitý je taky úhel zahnutí na pozemek. Přesto, že se to nezdálo tak jsme museli část plotu dočasně odstranit kvůli manipulatelnosti. Přitom brána je 3 metry široká. To by nás taky nenapadlo ??
  • No a vždycky se hodí mít kontakt na traktoristu, který vás případně vytáhne z kaše. Nebo hodné sousedy ??