Jak je to s tím povolením?

Aneb, může se mobilní domek postavit kdekoliv?

Tohle je něco na co vám každý odpoví jinak. A nejen každý člověk ale každý stavební úřad. To mě asi nikdy nepřestane fascinovat. Že je to u nás tak trochu "Jakou bude mít moje úřednice dneska náladu". Ale jasně. Říká se tomu výklad zákona a ten může mít při nedostatečném popsání různé verze. Existuje taková formulka Předmět vykonávající funkci stavby - tou může být myšlen mobilhaim, kontejner, maringotka a v podstatě cokoliv co slouží k pobývání.. To už je jak říkám.. O výkladu. Takže pojďme neřešit kdy vám mohou říct, že tohle je stavba potřebující povolení ale kdy vám to říct nemohou. A to pokud je domek na kolech, s STK a bez pevných základů. Tedy žádný betonový kolíky(dopsat správně). Správně by do něj neměla být přivedena voda, odpad, elektřina. Ale tady je to o tom, že to úřad má povinnost dokázat, že vy ji tam máte a vy nemáte povinnost je na svůj pozemek pustit. Tedy pokud jsou šité zavedené na pozemek, není jak něco takového prokázat. A nakonec samozřejmě nesmíte oficiálně úřadu přiznat, že tam bydlíte. V tu chvíli je to prostě náklad na kolech, účastník pozemní komunikace na něhož se žádný stavební zákon nevztahuje. To nezní tak zle, ne?

V dalším článku si můžete přečíst o našem převozu maringotky a pár tipů čemu se vyhnout ;)

Úvaha na závěr

    Pokud jste plánovali kontejnerové bydlení, mobilhaim, mikro stavbu na špalkách nebo prostě něco malého a říkali jste si, že to nepotřebuje povolení, když to nemá základy.. Může tenhle článek znít trochu depresivně. Proto bych se chtěla podělit o myšlenku, utvořenou zkušenosti jiných. Aby vaše "stavba" byla odstraněna, musí projít těmito procesy. Někdo vás musí stavebnímu úřadu udat. Celkem důležité tedy je kde bude domek stát, jací jsou sousedé a zda to někomu může vadit. Dál. Někdo vás udal, stavební úřad se tím začne zabývat, kontaktu je vás s oficiálním žádostí o doložení povolení ke stavbě. Vy neodpovíte. Obešlou vás znovu, a myslím, že ještě několikrát než vám přikážou černou stavbu odstranit. V tu chvíli můžete požádat o prodloužení termínu, o znovu prošetření, následně se ještě několikrát odvolat a pokud už vyčerpáte všechny možnosti a termíny, stále máte možnost stavbu prostě neodstranit. Musí tedy znovu nastoupit úřad a zařídit bourání. Na to potřebuje informaci co se bude bourat a na to musí mít nějakou dokumentaci nebo vyměření přímo na pozemku, kam opět. Nemáte povinnost je pustit.

Celá tato šaráda se dá protáhnout do spousty let a mnohdy stavební úřad raději stavbu dodatečně schválí než by riskoval bourání bez dokumentace a tedy možný vznik nějaké finanční újmy. Je to celé kapku komplikovanější a nikdy jsme tím osobně neprocházeli, jsou to jen zkušenosti lidí, které jsme potkali a jejich příběh slyšeli. Dá se ale s klidem říct, že se černým stavbám u nás daří a taky bohužel, legálně většinu mobilních domků opravdu umístit bez povolení nelze. Základem je trochu selského rozumu, umisťovat mobilhaim do CHKO a pak si stěžovat, že ji musíš odstranit je trochu mimo. Vybetonovat základovou desku pro maringotku a pak tvrdit, že nejde o stavbu bohužel taky. Dělat věci citlivě k okolí a zbytečně na sebe neupozorňovat je podle mě cesta jak se problémům s úřady úspěšně vyhnout :)