Hlubinné zůrodnení

Jak na hlubinné zůrodnění záhonu?

Hlubinné zůrodnění je jedním z nejefektivnějších způsobů na zkvalitnění půdy k pěstování. Je poměrně náročné na vstupní suroviny a musíte mít (nebo si obstarat) dvě ruce ochotné pár hodin pracovat. Podívejme se nejdřív na ty suroviny.

Kompost - Hlavní složka našeho záhonku. Budete ho potřebovat opravdu hodně. Co si budeme povídat. Ideální je ten domácí, kde známé z čeho se dělal a je to pestrá směs zbytků jídla, trávy, listí a spousty dalšího. Ideálně se tedy vyhněte pytlovému kompostu v hobby marketech, u kompostáren hlídejte zda je určený k pěstování zeleniny. Zkuste poptat po okolí nebo z části nahraďte uleželým hnojem.

Perlit - Co to vlastně je? Úžasná věc na níž jsem narazila před pár lety na perma fóru. Od té doby se povědomí o Agroperlitu v zahradách celkem rozšířilo a tak se dá velmi dobře sehnat. Doporučuji pohledat při nákupu. Někde jsem viděla zcela přemrštěné ceny, přičemž větší balení vyjdou výrazně lépe. A rozhodně je to něco, co v zahradě využijete i v budoucnu. My před čtyřmi lety nakoupili tři 125l pytle a teprve teď bylo potřeba přikoupit kvůli záhonu.

Písek - vyberte mezi bílým křemičitým a praným říčním podle možností. Nejlépe vyjde zajet do pískovny s vozíkem a nechat si podle potřeby naložit. Nicméně, málokde vám naloží méně než tunu. Nám takové množství vyhovovalo, s tím že část použijeme do pískoviště, část na záhon a část uložíme pro další využití na zahradě :)

Dřevěné uhlí -Další věc, kterou se vyplatí mít a do zahrady zavádět. Kdo by nechtěl mít v záhonku vlastní Terra Preta

záhonek před kopáním Přejdeme teď už k samotnému tvoření. Jak to rygolovaní vlastně probíhá.. Ideálně jděte na místo kde má záhon vzniknout. Představte si kde by byl ideální, myslete na světelné podmínky během dne, vezměte čtyři hřebíky, provázek a metr, místo zaměřte a vyznačte hranice záhonku. Zamyslete se jaká šířka by vám vyhovovala abyste dosáhli pohodlně do středu. My pro záhonek zvolili 3 metry na délku a 1,2 na šířku.

záhonek při kopání Pak přijde na řadu kopání. Nejdříve jsme vykopali drny a přesunuli je na první hromadu. Dál jsme kopali do hloubky cca 30 cm, kterou jsme přesunuli na druhou hromadu, třetí část byla už opravdu hodně kamenitá, nic pro jemné ženy :D -> říká se jí ornice a byla to třetí hromada.



A pak přišla ta zábavná část. Hráli jsme si na kuchaře v zahradě. Bude se to trochu lišit podle toho kolik máte zůrodňujících surovin. My měli vážně hodně hotového kompostu, k tomu koňský hnůj a v takovém množství, že jsme nepotřebovali vracet do záhonku neurodnou ornici a mohli ji použít jinde na vyrovnání. Napíši tedy nejdřív jak to vypadalo u nás a jak případně můžete postupovat i s menším množství kompostu.

Na úplné dno jsme dali drny otočené kořeny vzhůru, na to dříví z náletů, pak jsme začali vrstvit přesátý kompost, uleželý hnůj, překatrovanou ornici (2. hromada, vrstva 15 centrimetrů pod zemí) prokládaný trochou písku. Když nám zbývalo asi 20 cm k zemi, začali jsme přidávát dřevené uhlí, perlit, skořápky od vajíček, psí srst, popel z pálení dřeva. a když jsme na urovni země, přidáme tak 10 až 15 centimetrů kompostu a tím vytvoříme mini vyvýšený záhonek aby nám do zeleniny nedupali psi a děti :D

A teď ten návod pro vás, kde vše ze záhonku zase zůžitkujete, tímhle návodem se budeme řídit příští rok při tvoření dalších záhonků:

Tady píšu orientační množství surovin:

  • kompost 320 litrů
  • pisek 170 litrů
  • perlit 185 litrů
  • dřevěné uhlí 40 litrů
  • kamenná moučka 2 lopaty
  1. vrstva drnů -> kořeny vzhůru vykládáme drny
  2. vrstva -> překatrujeme spodinu (3 díly -270l), nasypeme do záhonku a přidáme písek(1 díl - 90), smícháme
  3. vrstva -> začneme přidávat překatrovanou ornici (4 díly - 160l), písek (2 díly 80l), přesátý kompost (2 díly- 80 l), agroperlit (185 litrů), dřevěné uhlí (40 litrů), kamenná moučka (2 lopaty), zase promícháme.
  4. vrstva -> nakonec přijde dostatek čistého překatrovaného kompostu (240 l).

Můžete počítat, že jedno kolečko bývá cca 60 litrů, podle toho se orientovat. Tento návod je orientační, vychází z rad českých i zahraničních permakulturistů, poměry jsou důležité, ale ne stěžejní. Jak se můžete výše dočíst, na poprvé jsme se vzhledem k množství kompostu návodu zcela nedrželi, příští rok třeba ano a příště třeba zase ne. Hlubinné zúrodňování je ohromná zábava, těší mě to, a vidět opravdu úrodnou půdu, to je něco překrásného